Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki naścienne

ogrzewanie-podlogowe-czy-grzejniki
24 maj
2023

Planując system grzewczy w domu, stajemy przed nie lada wyborem instalacji centralnego ogrzewania. Kluczowe staje się pytanie- ogrzewanie podłogowe a może jednak tradycyjne grzejniki? Wielość opinii skupia się na tym, że ogrzewanie podłogowe jest korzystniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Co sprawia, że potocznie zwana „podłogówka” jest lepsza?

Przewagi podłogówki na grzejnikami

systemy ogrzewania podłogowego sanderPrzede wszystkim ogrzewanie podłogowe zapewnia idealny rozkład temperatur we wnętrzu pomieszczeń. W przypadku tego rozwiązania najcieplej jest w okolicach stóp, a najchłodniej w okolicach głowy. W przypadku tradycyjnych grzejników rozkład ten jest zupełnie odwrotny. Ciepłe powietrze wydostające się z grzejnika od razu unosi się ku górze, wzdłuż ścian i sufitu, a już ochłodzone wraca  ku dołowi. W tej sytuacji najbardziej ogrzana okazuje się strefa górna, dużo słabiej strefa dolna.

Koszty ogrzewania podłogowego a kaloryferów

Kolejnym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem podłogowym jest oszczędność, ponieważ posadzka staje się swego rodzaju akumulatorem ciepła, zbierając energię cieplną w czasie działania instalacji i oddając ją przez długi czas po wyłączeniu ogrzewania. Uważa się, że w przypadku ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu można odczuwać taki sam komfort przy temperaturze o 2 stopnie niższej niż przy zastosowaniu grzejników, jednocześnie ciesząc się ogromną przyjemnością spowodowaną stąpaniem po ciepłej podłodze.

Na uwagę zasługuje również fakt, że ogrzewanie podłogowe jest zupełnie niewidoczne, dzięki czemu pomieszczenia dużo łatwiej zaaranżować. Tradycyjne grzejniki często rzucają się w oczy i nie współgrają z resztą wystroju. Ponadto nie można ich przysłonić meblami. Brak grzejników to jednocześnie mniejsza ilość kurzu krążąca w pomieszczeniu. Grzejniki z uwagi na swoją konstrukcję i trudności w utrzymaniu czystości wewnątrz zbierają więcej kurzu, uwalniając go potem wraz z ciepłem. Tego problemu nie ma przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ podłogę codziennie sprzątamy. Sprawdzi się więc ono doskonale w przypadku alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego.

Newsletter

Pozostaw nam do siebie maila. Możesz liczyć na darmową wycenę podłogówki, a także nowinkach z branży ogrzewania podłogowego i pokrewnych.

Podłogówka Warszawa

Podłogówka Warszawa