Ogrzewanie podłogowe to w sumie nowoczesny system, którym możemy ogrzewać nasze domy. Sposób ten, czyli zamontowanie systemu ogrzewania podłogowego w naszych pokojach ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to podłogówka należy do bardzo estetycznych systemów ze względu na to, że elementy grzewcze ukryte są pod podłogą. Tak więc jeśli zdecydujemy się na systemy ogrzewania podłogowego w naszym domu to zyskujemy też nowe możliwości aranżacji naszych pomieszczeń w których nie ma kaloryferów. Odczuwalne ciepło przedostaje się do pomieszczenia dużą powierzchnią od dołu i rozprowadzane jest równomiernie. Dodatkowo ostatnie badania wskazują, że ten sposób ogrzewania pomieszczeń w pionie jest właściwym dla ludzkiego organizmu. Temperatura potrzebna do ogrzania podłogówki jest niższa niż ta używana w tradycyjnych instalacjach grzewczych przez co możemy poczynić oszczędności w zużywanej przez nas energii (komfort grzewczy możemy uzyskać przy temperaturze czynnika grzewczego niższej nawet o 2°C). Przy ogrzewaniu domu grzejnikami umieszczonymi przy oknie, temperatura przy podłodze jest najniższa a pod sufitem najwyższa. Natomiast przy ogrzewaniu podłogowym najcieplejsza jest podłoga. W porównaniu do grzejników, które z czasem mogą ulec korozji, ogrzewanie podłogowe nie ulegnie tym niekorzystnym zmianom.
Obecnie istnieją 3 typy ogrzewania podłogowego:
- ◊ elektryczne – za ogrzewanie pomieszczeń domowych odpowiadają tutaj przewody grzewcze lub maty grzejne. Przewody te rozgrzewają się pod wpływem przepływu prądu.
- ◊ powietrzne – powietrze jest wtłaczane pod ciśnieniem dzięki rurom umieszczonym w podłodze przy pomocy pieca nadmuchowego i nagrzewnic.
- ◊ wodne – system ten składa się z rur przez które płynie ogrzana woda. Wodne ogrzewanie podłogowe do domu sprawdzi się przy kotle grzewczym jak i zasilaniu pompą ciepłą czy kolektorem słonecznym. System ten zalecany jest do ogrzewania domów posiadających centralne ogrzewanie.
Są to 3 podstawowe typy podłogówki, wśród których rozróżnić można dodatkowo jeszcze szereg innych wariantów. Na przykład wodna podłogówka dzieli się jeszcze na suchą i mokrą – systemy te są domeną naszej firmy. Jeśli jesteś zainteresowany nimi lub nawet bezpłatną wyceną, skontaktuj się koniecznie.
Pamiętajmy jednak, że decyzję czy chcemy zdecydować się w naszym domu na system ogrzewania połogowego najlepiej jest podjąć na etapie projektowania domu. Istnieje też możliwość montażu podłogówki już w użytkowanych pomieszczeniach, ale wymaga to oczywiście demontażu obecnej podłogi i dostosowania jej do wymogów ogrzewania podłogowego.
Sama inwestycja i montażu ogrzewania podłogowego zwróci się na pewno po kilku latach dzięki zaoszczędzeniu na wykorzystanej energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Podłogówkę można wesprzeć również poprzez zamontowanie dodatkowych źródeł ciepła takich jak kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Przy używaniu systemu ogrzewania podłogowego możliwe jest tak jak przy kaloryferach, regulacja temperatury w różnych pomieszczeniach. Mamy możliwość dokupienia regulatora temperatury oraz siłownik, który będzie odpowiedzialny za regulację przepływu ciepła. Ich wybór jest ogromny tak samo jak ich rodzaje: cyfrowe, analogowe, przewodowe lub bezprzewodowe, a ich koszty podobne tak jak w przypadku kosztów głowicy dla tradycyjnego grzejnika.
Sprawdź też inne tematy poruszane na naszej stronie: projekt ogrzewania podłogowego, termostat pokojowy, innowacyjny projekt domu.