Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Instalacja rekuperacji Warszawa

instalacja rekuperacji
05 mar
2019

Wysokie koszty ponoszone na eksploatację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych mobilizują wiele osób do oszczędzania i szukania takich rozwiązań, które zmniejsza straty energii cieplnej. Powszechnie wiadomo, że największe straty ciepła, zwłaszcza w okresie zimowo-jesiennym w ogromnym stopniu wywoływane są przez wentylację. Wraz ze zużytym powietrzem z pomieszczeń usuwa się także ciepło. W wyniku tego na straty wentylacyjne może być przypisane od 30 do 60% całości strat. Procent strat cieplnych przepisywanych wentylacji jest niższy w starych budynkach, posiadających nieskuteczną izolację. Jednak w nowym budownictwie, gdzie izolacja ścian, sufitów, stan drzwi i okien jest wzorcowy, to właśnie straty ponoszone na wentylacje są największe. Niestety przy jednoczesnym dążeniu do zbyt dokładnej izolacji można osiągnąć stan w którym jakość powietrza w pomieszczeniach jest nienajlepsza, a co więcej rozwija się wilgoć i równocześnie powstaje sytuacja sprzyjająca rozwojowi pleśni i grzybów.

W związku z tym tylko instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stanowi gwarancję odpowiedniego wykorzystania energii ponoszonej na prace instalacji grzewczych oraz sprawi, że dokładna izolacja, nie będzie generowała żadnych niekorzystnych sytuacji.

Montaż rekuperacji a straty energii

W jaki sposób montaż rekuperacji może wpłynąć na ograniczanie strat energii? Powietrze zużyte, wychodzące z pomieszczeń, już ogrzane, czyli takie, na które ponieśliśmy stratę energetyczną przechodzi przez rekuperator w którym mija się z powietrzem świeżym wwiewanym z zewnątrz. Oba strumienie powietrzne przechodzą obok siebie, ale cienka płyta z tworzywa sztucznego nie pozwala im się wymieszać, lecz umożliwia oddanie ciepła ze strumienia wychodzącego, strumieniowi wchodzącemu do pomieszczeń. Pozwala to na powtórne wykorzystanie ciepła, na które już ponieśliśmy nakłady i jednoczesne ogranicza konieczność ogrzewania nowo wchodzącego do pomieszczenia powietrza.

Instalacja rekuperacji korzystna dla zdrowia

Instalacja rekuperacji to jednak nie tylko korzyści ekonomiczne. Pozwala również na ułatwienie życia alergikom i osobom cierpiącym na problemy oddechowe. Instalacja rekuperacji wiąże się bowiem z obecnością w rekuperatorze filtrów, na których zatrzymywane są szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak, kurz, pyły, CO2 czy bakterie i pleśnie.

Newsletter

Pozostaw nam do siebie maila. Możesz liczyć na darmową wycenę podłogówki, a także nowinkach z branży ogrzewania podłogowego i pokrewnych.

Podłogówka Warszawa

Podłogówka Warszawa