Ogrzewanie płaszczyznowe, do którego zalicza się nie tylko, najbardziej popularne i najszybciej kojarzone, ogrzewanie podłogowe, ale także ogrzewanie ścienne, jest obecnie jednym z najbardziej wydajnych i najczęściej wykorzystywanych systemów grzewczych. Nowe budownictwo daje zupełnie inne możliwości wykorzystania przestrzeni i użycia nowoczesnych technologii, do których można, z całą pewnością zaliczyć ogrzewanie ścienne.
Innowacyjne systemy ogrzewania
Coraz więcej inwestorów, szczególnie spośród tych, którzy decydują się na budownictwo energooszczędne rozważa kwestię wprowadzenia w budowanych przez siebie obiektach zamontowania możliwie jak najbardziej oszczędnych, a zarazem przyjaznych dla środowiska systemów ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe stanowi jeden z tego typu systemów, jednak ma pewne wady, które uniemożliwiają wykorzystanie go w niektórych budynkach, czy przy pewnych założeniach Inwestorów. Przykładowo staje się bardzo uciążliwe przy projektowaniu, zakładaniu i utrzymaniu wydajności cieplnej w pomieszczeniach z podłogami drewnianymi. Ponadto przy podłogach innych, niż ceramiczne czy kamienne, uzyskiwana wydajność cieplna jest zdecydowanie mniejsza.
Ogrzewanie ścienne
Ogrzewanie podtynkowe w formie paneli grzewczych na ścianie umożliwia zdecydowanie większy wybór możliwych podłóg, gdyż nie koliduje to już w żaden sposób z używanym materiałem. Ściany pozwalają równie łatwo i na dużej powierzchni oddawać ciepło, co posadzka z płytek, zaś tynk stanowi świetny przewodnik cieplny, nieograniczony takimi barierami jak np. drewniana podłoga, działająca dla ogrzewania jak izolacja.
Ponadto ogrzewanie umieszczone pod tynkiem niweluje nieestetyczne, tradycyjne grzejniki naścienne. Pozwala to w rezultacie na dość swobodne możliwości w projektowaniu pomieszczeń. Panele grzewcze pod tynkiem stanowią, więc idealne rozwiązanie, dla małych mieszkań, gdzie wykorzystanie każdej powierzchni użytkowej jest niezwykle pożądane, a pozytywny efekt wizualny stanowi tylko dodatek do uzyskiwanych korzyści funkcjonalnych.
Zobacz również: krzywa grzewcza dla podłogówki, powietrzna pompa ciepła.