Panele słoneczne są coraz częstszym widokiem spotykanym w Polsce. Technologia ta zdobywa rosnącą popularność, ponieważ jest zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna. Pierwszy raz na dużą skalę została użyta w 1958 roku, w satelicie NASA. Urządzenia montowane na dachach domów to nie te same, aczkolwiek też solidnie przetestowane produkty. Zniechęcająca może Ci się wydawać cena tych urządzeń. Każdemu, kto kiedykolwiek rozważał zakup tej technologii nasuwa się jedno pytanie – czy fotowoltaika jest opłacalna?
Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?
Opłacalność fotowoltaiki zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Należy wziąć pod uwagę, że wraz z rozpowszechnianiem się tej technologii, ceny wytwarzania paneli fotowoltaicznych stale maleją. Co więcej, wydajność ogniw stale wzrasta. Jednocześnie koszt prądu z sieci energetycznej wzrasta. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że fotowoltaika jest coraz bardziej opłacalna. Zaledwie 5 lat temu najlepsze moduły fotowoltaiczne miały moc maksymalnie 250 Wp. Dziś popularne są panele o mocy 330 Wp, dostępne w niższej cenie.
Szybki zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej
Opłacalność fotowoltaiki widoczna jest też po tym, jak szybko jej koszt się zwraca. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa, tak samo jak prąd, który można z niej wytworzyć. Płacisz więc jedynie za sprzęt, który Ci to umożliwi. Obojętnie, jak jest on kosztowny – jest to jednorazowy wydatek. Co więcej, panele fotowoltaiczne mało tracą na swojej wartości z biegiem czasu. Oznacza to, że znacznie podnoszą wartość Twojego budynku. Jest to dobra wiadomość dla osób, które nie są pewne, jak długo zamierzają stacjonować w jednym miejscu.
Dotacje na panele słoneczne
Kolejnym argumentem przemawiającym za opłacalnością fotowoltaiki są dostępne dla osób fizycznych dofinansowania i dotacje w ramach PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE z WFOŚiGW do montażu tego typu urządzeń. Jeżeli otrzymasz państwową dotację do paneli słonecznych, magazynu energii, pompy ciepła, ostatecznie pokrywasz jedynie część wydatków z nimi związanych. Poza dotacją wynoszącą od 30 do 60% poniesionych kosztów dokonujesz również odpisów z corocznej deklaracji podatkowej PIT37.
Chcesz otrzymać darmową wycenę lub informacje jakie urządzenia i instalacje grzewcze warto zastosować w Twoim budynku? Napisz do nas!