Pompy ciepła nie są najpopularniejszymi obecnie w Polsce rozwiązaniami zapewniającymi ogrzewanie budynków, szczególnie mieszkalnych. Szczególnie małą popularnością cieszy się powietrzna pompa cieplna. Dzieje się tak ze względu na panujące powszechnie przekonanie, iż pompy tego typu nie sprawdzają się w środkowo-wschodnio europejskim klimacie. Jest to jednak przekonanie obecnie niesłuszne, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę nowoczesne konstrukcje pomp. Ponadto odpowiednio dobrany i stworzony plan instalacji, a także wybór konkretnego urządzenia mogą w zauważalny sposób zmniejszyć koszty ogrzewania.
Działanie powietrznych pomp ciepła
To jak działa powietrzna pompa ciepła jest istotną wiedzą, konieczną do zrozumienia, w jaki sposób uzyskujemy znaczne korzyści z jej funkcjonowania. Powietrzna pompa ciepła cwu wykorzystuje powietrze atmosferyczne, jako dolne źródło ciepła, wykorzystywane przy przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie pozyskanego ciepła może być także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale wtedy mamy do czynienia z powietrzna pompa ciepła co.
Jednocześnie pompy ciepła powietrze/woda mogą być wykorzystywane przy chłodzeniu budynku w okresie wiosenno-letnim, spełniając role klimatyzatora. Obecnie najpopularniejszym wykorzystaniem powietrznych pomp cieplnych jest przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.
Cena powietrznej pompy
Koszt instalacji powietrznej pompy ciepła waha się obecnie w graniach miedzy 20, a 40 tys. zł. Przy czym w kwotę ta wliczone jest już nie tylko samo urządzenie, ale także koszty robocizny i przygotowania miejsca. Czas potrzebny na przeprowadzenie całej inwestycji to 1-2 dni robocze, a co szczególnie istotne ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów wykonawczych jest bardzo małe, podobnie jak np. zwymiarowania dolnego źródła.
Efektywność uzyskiwana w trakcie pracy nowoczesnych pomp ciepła jest całkiem duża. Oznacza to iż ilość ciepła doprowadzanego do instalacji grzewczej jest wyższa od wykorzystanej energii elektrycznej. Przy współczesnych konstrukcjach pomp efektywność taką uzyskuje się dla temperatury zewnętrznej sięgającej do nawet -25C.
Zobacz również: cena elektrycznego ogrzewania podłogowego, krzywa grzewcza dla podłogówki.